Rubycon 400HFG820MBN35X65
400HFG820MBN35X65
Part No.:
400HFG820MBN35X65
Datasheet:
400HFG820MBN35X65.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
HFG
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.78 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.292 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.638 (67.00mm)