Rubycon 400HXW120MEFR16X30
400HXW120MEFR16X30
Part No.:
400HXW120MEFR16X30
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua400HXW120MEFR16X30.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
HXW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
870 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.305 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)