Rubycon 400HXW120MEFR18X25
400HXW120MEFR18X25
Part No.:
400HXW120MEFR18X25
Datasheet:
ShinYua400HXW120MEFR18X25.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
850 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.275 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)