Rubycon 400HXW220MEFR18X40
400HXW220MEFR18X40
Part No.:
400HXW220MEFR18X40
Datasheet:
ShinYua400HXW220MEFR18X40.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.95 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)