Rubycon 400HXW270MEFR18X50
400HXW270MEFR18X50
Part No.:
400HXW270MEFR18X50
Datasheet:
ShinYua400HXW270MEFR18X50.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.53 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.295 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)