Rubycon 400HXW82MEFR10X55
400HXW82MEFR10X55
Part No.:
400HXW82MEFR10X55
Datasheet:
ShinYua400HXW82MEFR10X55.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
720 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.584 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
2.244 (57.00mm)