Rubycon 400KXW150MEFC16X40
400KXW150MEFC16X40
Part No.:
400KXW150MEFC16X40
Datasheet:
ShinYua400KXW150MEFC16X40.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KXW
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
770 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.155 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)