Rubycon 400LEX1R2MEFC8X9
400LEX1R2MEFC8X9
Part No.:
400LEX1R2MEFC8X9
Datasheet:
ShinYua400LEX1R2MEFC8X9.pdf
Description:
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL
Series:
LEX
Capacitance:
1.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
28 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
56 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)