Rubycon 400LXW68MEFR10X45
400LXW68MEFR10X45
Part No.:
400LXW68MEFR10X45
Datasheet:
ShinYua400LXW68MEFR10X45.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
610 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.342 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)