Rubycon 400MXC180MEFCSN22X45
400MXC180MEFCSN22X45
Part No.:
400MXC180MEFCSN22X45
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua400MXC180MEFCSN22X45.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
MXC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
980 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.372 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)