Rubycon 400MXG470MEFCSN25X55
400MXG470MEFCSN25X55
Part No.:
400MXG470MEFCSN25X55
Datasheet:
ShinYua400MXG470MEFCSN25X55.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.15 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.01 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
2.244 (57.00mm)