Rubycon 400USC68MEFCSN22X25
400USC68MEFCSN22X25
Part No.:
400USC68MEFCSN22X25
Datasheet:
ShinYua400USC68MEFCSN22X25.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
USC
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)