Rubycon 400WXA3R3M10X9
400WXA3R3M10X9
Part No.:
400WXA3R3M10X9
Datasheet:
ShinYua400WXA3R3M10X9.pdf
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Series:
WXA
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
40 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
60 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)