Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 405PHC400K
405PHC400K
Part No.:
405PHC400K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua405PHC400K.pdf
Description:
CAP FILM 4UF 10% 400VDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
PHC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
250V
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.8 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.807 Dia x 1.811 L (20.50mm x 46.00mm)