RAF Electronic Hardware 4171T-1032-SS
4171T-1032-SS
Part No.:
4171T-1032-SS
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
ShinYua4171T-1032-SS.pdf
Description:
ROUND MALE-FEMALE STANDOFFPLAIN
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Round Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Female
ScrewThreadSize:
#10-32
Diameter-Inside:
Diameter-Outside:
0.500 (12.70mm) 1/2
BetweenBoardHeight:
0.406 (10.32mm)
Length-Overall:
0.781 (19.84mm)