Rubycon 420HXW150MEFR18X30
420HXW150MEFR18X30
Part No.:
420HXW150MEFR18X30
Datasheet:
ShinYua420HXW150MEFR18X30.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
920 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.38 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)