Rubycon 420HXW180MEFR18X35
420HXW180MEFR18X35
Part No.:
420HXW180MEFR18X35
Datasheet:
ShinYua420HXW180MEFR18X35.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 420V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.05 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.575 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)