Rubycon 420HXW82MEFR18X20
420HXW82MEFR18X20
Part No.:
420HXW82MEFR18X20
Datasheet:
ShinYua420HXW82MEFR18X20.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
620 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
930 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)