Rubycon 420LXW100MEFR18X25
420LXW100MEFR18X25
Part No.:
420LXW100MEFR18X25
Datasheet:
ShinYua420LXW100MEFR18X25.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
700 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.4 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)