Rubycon 420LXW120MEFR16X35
420LXW120MEFR16X35
Part No.:
420LXW120MEFR16X35
Datasheet:
ShinYua420LXW120MEFR16X35.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
820 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.64 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)