Rubycon 420LXW56MEFR10X45
420LXW56MEFR10X45
Part No.:
420LXW56MEFR10X45
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua420LXW56MEFR10X45.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 420V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LXW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
520 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.144 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)