Rubycon 420MXC120MEFC25X30
420MXC120MEFC25X30
Part No.:
420MXC120MEFC25X30
Datasheet:
ShinYua420MXC120MEFC25X30.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Series:
MXC
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
760 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.064 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)