Rubycon 420MXG270MEFCSN25X40
420MXG270MEFCSN25X40
Part No.:
420MXG270MEFCSN25X40
Datasheet:
ShinYua420MXG270MEFCSN25X40.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Series:
MXG
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.55 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.17 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)