Rubycon 420MXK150MEFCSN22X30
420MXK150MEFCSN22X30
Part No.:
420MXK150MEFCSN22X30
Datasheet:
ShinYua420MXK150MEFCSN22X30.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Series:
MXK
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.54 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)