Rubycon 420USG82MEFC20X25
420USG82MEFC20X25
Part No.:
420USG82MEFC20X25
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua420USG82MEFC20X25.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 420V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
USG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
830 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.162 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)