TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0111-22-7-MX
44A0111-22-7-MX
Part No.:
44A0111-22-7-MX
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua44A0111-22-7-MX.pdf
Description:
HOOK-UP DUAL STRND 22AWG VIOLET
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
22 AWG
ConductorStrand:
19/34
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.047 (1.19mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.0031 (0.080mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C