TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0211-16-45
44A0211-16-45
Part No.:
44A0211-16-45
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua44A0211-16-45.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 16AWG YLW/GRN
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Polyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.081 (2.06mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.004 (0.09mm)
Length:
Voltage:
1000V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C