TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0311-20-9CS2745
44A0311-20-9CS2745
Part No.:
44A0311-20-9CS2745
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua44A0311-20-9CS2745.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 20AWG 2500V WHT
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0311
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
20 AWG
ConductorStrand:
19/32
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.078 (1.98mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.005 (0.13mm)
Length:
Voltage:
2500V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C