TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0811-18-0-MX
44A0811-18-0-MX
Part No.:
44A0811-18-0-MX
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua44A0811-18-0-MX.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 18AWG BLK
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0811
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
18 AWG
ConductorStrand:
19/30
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.080 (2.03mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.005 (0.13mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C