RAF Electronic Hardware 4500A-256-AL-7
4500A-256-AL-7
Part No.:
4500A-256-AL-7
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
ShinYua4500A-256-AL-7.pdf
Description:
HEX MALE-FEMALE STANDOFFCLEAR IR
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Female
ScrewThreadSize:
#2-56
Diameter-Inside:
Diameter-Outside:
0.188 (4.78mm) 3/16 Hex
BetweenBoardHeight:
0.156 (3.96mm) 5/32
Length-Overall:
0.313 (7.94mm)
Features:
Material:
Aluminum
Plating:
Iridite
Category:
Board Spacers, Standoffs
Datasheet:
ShinYua4500A-256-AL-7.pdf