RAF Electronic Hardware 4500A-632-N
4500A-632-N
Part No.:
4500A-632-N
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
ShinYua4500A-632-N.pdf
Description:
HEX MALE-FEMALE STANDOFFNO FINIS
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Female
ScrewThreadSize:
#6-32
Diameter-Inside:
Diameter-Outside:
0.188 (4.78mm) 3/16 Hex
BetweenBoardHeight:
0.156 (3.96mm) 5/32
Length-Overall:
0.406 (10.32mm)
Features:
Material:
Nylon
Plating:
Category:
Board Spacers, Standoffs
Datasheet:
ShinYua4500A-632-N.pdf