Rubycon 450BXC33MEFC16X20
450BXC33MEFC16X20
Part No.:
450BXC33MEFC16X20
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua450BXC33MEFC16X20.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
BXC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
292 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
730 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)