Rubycon 450BXC4R7M10X16
450BXC4R7M10X16
Part No.:
450BXC4R7M10X16
Datasheet:
ShinYua450BXC4R7M10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
BXC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
36 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
180 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.709 (18.00mm)