Rubycon 450HXW82MEFR16X25
450HXW82MEFR16X25
Part No.:
450HXW82MEFR16X25
Datasheet:
ShinYua450HXW82MEFR16X25.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
640 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
960 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)