Rubycon 450KXW100MEFC18X30
450KXW100MEFC18X30
Part No.:
450KXW100MEFC18X30
Datasheet:
ShinYua450KXW100MEFC18X30.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KXW
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)