Rubycon 450KXW22MEFC10X35
450KXW22MEFC10X35
Part No.:
450KXW22MEFC10X35
Datasheet:
ShinYua450KXW22MEFC10X35.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KXW
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
210 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
315 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)