Rubycon 450LXW150MEFR16X50
450LXW150MEFR16X50
Part No.:
450LXW150MEFR16X50
Datasheet:
ShinYua450LXW150MEFR16X50.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.02 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.04 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)