Rubycon 450LXW39MEFR10X35
450LXW39MEFR10X35
Part No.:
450LXW39MEFR10X35
Datasheet:
ShinYua450LXW39MEFR10X35.pdf
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
410 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
902 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)