Rubycon 450LXW68MEFR10X60
450LXW68MEFR10X60
Part No.:
450LXW68MEFR10X60
Datasheet:
ShinYua450LXW68MEFR10X60.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
630 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.386 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
2.441 (62.00mm)