Rubycon 450LXW82MEFR16X30
450LXW82MEFR16X30
Part No.:
450LXW82MEFR16X30
Datasheet:
ShinYua450LXW82MEFR16X30.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
650 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.43 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)