Rubycon 450MXG220MEFCSN30X30
450MXG220MEFCSN30X30
Part No.:
450MXG220MEFCSN30X30
Datasheet:
ShinYua450MXG220MEFCSN30X30.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Series:
MXG
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.35 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.5525 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)