Rubycon 450MXH820MEFCSN35X60
450MXH820MEFCSN35X60
Part No.:
450MXH820MEFCSN35X60
Datasheet:
ShinYua450MXH820MEFCSN35X60.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Series:
MXH
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.74 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.836 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.441 (62.00mm)