Rubycon 450MXK390MEFCSN22X60
450MXK390MEFCSN22X60
Part No.:
450MXK390MEFCSN22X60
Datasheet:
ShinYua450MXK390MEFCSN22X60.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Series:
MXK
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.07 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.898 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
2.441 (62.00mm)