Rubycon 450MXK560MEFC30X45
450MXK560MEFC30X45
Part No.:
450MXK560MEFC30X45
Datasheet:
ShinYua450MXK560MEFC30X45.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Series:
MXK
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.24 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.136 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)