Rubycon 450MXK680MEFCSN30X50
450MXK680MEFCSN30X50
Part No.:
450MXK680MEFCSN30X50
Datasheet:
ShinYua450MXK680MEFCSN30X50.pdf
Description:
ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series:
MXK
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.41 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.374 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)