Rubycon 450PX10MEFCT810X20
450PX10MEFCT810X20
Part No.:
450PX10MEFCT810X20
Datasheet:
ShinYua450PX10MEFCT810X20.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
PX
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
37 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
55.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)