Rubycon 450USG390MEFCSN35X35
450USG390MEFCSN35X35
Part No.:
450USG390MEFCSN35X35
Datasheet:
ShinYua450USG390MEFCSN35X35.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
USG
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.32 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.248 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)