Rubycon 450VXH270MEFCSN30X30
450VXH270MEFCSN30X30
Part No.:
450VXH270MEFCSN30X30
Datasheet:
ShinYua450VXH270MEFCSN30X30.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Series:
VXH
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.43 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.002 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)