Rubycon 450VXS180MEFC22X45
450VXS180MEFC22X45
Part No.:
450VXS180MEFC22X45
Datasheet:
ShinYua450VXS180MEFC22X45.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Series:
VXS
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.82 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)