Rubycon 450WXA42MEFC16X20
450WXA42MEFC16X20
Part No.:
450WXA42MEFC16X20
Datasheet:
ShinYua450WXA42MEFC16X20.pdf
Description:
CAP ALUM 42UF 20% 450V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
WXA
Capacitance:
42 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)